Sčítání ptactva

12.1. 2021457x

Již od ledna roku 2019 probíhá pod hlavičkou České společnosti ornitologické (ČSO) program nazvaný Ptačí hodinka, který je určený všem zájemcům o přírodu. Ačkoliv se jedná primárně o vědecký výzkum, zapojit se může každý, kdo má chvíli čas a odhodlání pomoci se zjištěním počtu ptáků v dané oblasti.

V rámci školní družiny jsme se 8. ledna zúčastnili sčítání nestěhovavých ptáků. Děti během prvního lednového týdne s nadšením vyráběly ptačí krmítka z nejrůznějších semínek a pokrájených jablíček, které jsme následně pomocí provázků vyvěsili na několika místech v okolí školy.

Děti se následně seznámily s jednotlivými druhy ptactva prostřednictvím ptačích karet. K samotnému zaznamenávání počtu opeřenců byl použit pracovní sešit, který poskytuje přímo Česká společnost ornitologická a který je univerzální pomůckou pro širokou veřejnost.

Prosluněné páteční odpoledne přispělo k velmi příjemnému pozorování malých opeřených obyvatel korun stromů a setkalo se u dětí s velkým úspěchem. Je skvělé, že jsme v rámci školní družiny pomohli ornitologům a zároveň se touto cestou obohatili o nové poznatky z ptačí říše.

Celorepublikové výsledky je možné dohledat v odkazu zde.

Pokud Vás tento článek zaujal a chtěli byste se zapojit i Vy, můžete tak učinit 7. – 9. ledna 2022, kdy proběhne 4. ročník této úžasné akce.

Za kolektiv vychovatelek školní družiny Bc. Denisa Palinková

Více fotografií najdete ZDE

Komentáře