Děti ze ŠD na prohlídce Fortu Tafelberg

23.10. 2022215x

Ve středu 19. 10. se děti ze ŠD vydaly na prohlídku fortu Tafelberg, který je součástí areálu Fakultní nemocnice Olomouc. Děti se nejdříve dozvěděly pár informací o historii objektu, následně si prohlédly jednotlivé části pevnosti (příkopy, hradby, střelecké galerie), ale největší radost jim udělala podzemní chodba fortu, ve které není nainstalováno elektrické osvětlení, a tak si mohly svítit pouze vlastními baterkami. Na chvíli jsme také na jejich přání baterky zhasli, aby si zažily opravdovou podzemní tmu.
Fort byl vybudován na Tabulovém vrchu v letech 1839 – 1846 a měl sloužit jako obrana před nepřítelem. Do roku 2011 byla vlastníkem armáda, nyní je vlastníkem FNOL a část slouží jako archiv. Jedná se o vojenskou památku evropského významu. Prohlídka byla příjemným zpestřením odpoledne a děti získaly zase o něco více informací o historii města Olomouce.